Close

O mnie

Dzień dobry! Nazywam się Jurand Bień. Wszyscy mówią o jakie Imię jakie mi nadano nie wynika stąd, że rodzice byli aż tak bardzo zafascynowani twórczością Sienkiewicza, a tym bardziej Krzyżakami. Przyczyna jednak była bardziej prozaiczna, ojciec stwierdził, że imię syna musi być na tyle oryginalne, że jak zawoła mnie z okna to z podwórka odezwę się tylko ja. I rzeczywiście tak to działało przez wiele lat.

Obecnie mieszkam we Wręczycy Wielkiej, niewielkiej miejscowości pod Częstochową. Jestem zatrudniony na stanowisku profesora uczelnianego w Politechnice Częstochowskiej na Wydziale Infrastruktury i Środowiska. Zainteresowania naukowe ukierunkowałem w tematyce związanej z termicznymi metodami przekształcania odpadów, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki zagospodarowania komunalnych osadów ściekowych oraz ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami powstającymi w trakcie procesów termicznego przekształcania odpadów. Pracę naukową w zakresie inżynierii środowiska łączę z pracą dydaktyczną, a także prowadzę szkolenia i kursy z zakresu gospodarki odpadami dla samorządów i przedsiębiorców.

Pomagam także przedsiębiorcom. Prowadzenie każdej działalności wpływa na środowisko i co więcej wymaga znajomości przepisów prawa ochrony środowiska oraz dopełnienia obowiązków z niego wynikających (np. uzyskanie zezwoleń, naliczanie opłat za korzystanie ze środowiska czy składanie raportów środowiskowych np. BDO, KOBIZE w ustalonych terminach).

Jestem doradcą ADR. Już od kikunastu lat nadawcy, odbiorcy oraz przewoźnicy przewożący towary niebezpieczne mają obowiązek wyznaczyć na swój koszt co najmniej jednego doradcę, który ma wspierać przedsiębiorstwo w zakresie spełniania skomplikowanych wymagań dotyczących bezpiecznego transportu towarów niebezpiecznych.

Od wielu lat współpracuję bardzo blisko z Polską Izbą Ekologii, gdzie jestem ekspertem z zakresu gospodarki odpadami. W tej dziedzinie pełnię także funkcję biegłego sądowego.

I na koniec co przyjmuję za wielki zaszczyt, ale także i wyzwanie. Zostałem powołany do pierwszej Rady Uczelni Politechniki Częstochowskiej.

Skąd pomysł na blog

Od razu zaznaczę, że nie zamierzam zostać blogerem. Ten blog, czy jak go tam nazywać, ma być pewnym uporządkowanym świadectwem tego czym się zajmowałem i zajmuję, i tego co ciekawego robiłem. Ale nie chcę przez to powiedzieć, że to ma być pamiętnik. To ma być chęć dzielenia się wiedzą, informacjami i ciekawymi spostrzeżeniami z zakresu analizy danych i zagadnień ochrony środowiska. Zatem, jeżeli znajdziesz tu coś co Ci pomogło, co może uznasz za wartościowe, to powiedz mi o tym koniecznie. To działa jak adrenalina, i człowiek dostaje kolejna porcję energii z chęcią by spożytkować ja na kolejny wpis.