Close
Finansowanie nauki ze środków NCN (edycja 2020)

Finansowanie nauki ze środków NCN (edycja 2020)

Właśnie rozpoczęliśmy kolejny rok akademicki, czy będzie inny niż poprzedni? Miejmy taką nadzieję, że korytarze uczelni ponownie ożyją młodzieńczym gwarem i bezpośredni kontakt pomiędzy kadrą uczelni a studentami będzie możliwy.

Dziś, zresztą już po raz trzeci, zerkniemy jak wyglądało finansowanie nauki ze środków Narodowego Centrum Nauki w roku 2020. Czy nastąpiły jakieś zmiany, które z uczelni pozyskały największe środki, i czy były one znacząco różne od tych z roku 2019? Dane do analizy jak zwykle pobrano ze strony NCN (https://www2.ncn.gov.pl/statystyki/) korzystając z funkcji napisanej w programie R.

Najlepsza dziesiątka

Zacznijmy standardowo od przedstawienia najlepszej dziesiątki w pozyskiwaniu finansowania, czyli pierwszych dziesięć jednostek naukowych które uzyskały największe środki grantów NCN.

Jak widać pierwsza trójka niezmiernie od kilku lat bez zmian. Liderem w pozyskaniu środków jest Uniwersytet Jagielloński. Drugie miejsce zajął Uniwersytet Warszawski, a trzecie Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na dalszych miejscach zwraca uwagę wdrapywanie się Politechniki Wrocławskiej, która w 2020 zajęła czwarte miejsce. Wysoki skok, bowiem z miejsca dziesiątego na piąte uzyskała Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa.

Ranking uczelni według kwoty pozyskanej z NCN

Pierwsze cztery jednostki (Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. A. Mickiewicza, Politechnika Wrocławska) pozyskały w 2020 r. aż 69% z łącznej sumy wszystkich grantów NCN. W stosunku do roku poprzedniego wystąpił niewielki spadek w ujęciu procentowym.

W dalszym ciągu obserwuje się dużą dysproporcję w pozyskiwaniu środków z NCN. Dwie pierwsze jednostki, czyli Uniwersytet Warszawski i Jagielloński pozyskują łącznie blisko 25% wszystkich środków pozyskanych przez jednostki w 2020 roku. W 2020 r padł kolejny rekord w ilości pozyskanych środków, łącznie było to 1 656 793 910 PLN, która to kwota jest wyższa o 23,9% wyższa od łącznej kwoty grantów w 2019 r.

Granty w podziale na dziedziny nauk

NCN udziela grantów w jednej z trzech podstawowych dziedzin nauki, w ramach których uporządkowano panele dyscyplin. Dziedziny te to:

HS – Nauki Humanistyczne, Społeczne i o Sztuce

ST – Nauki Ścisłe i Techniczne

NZ – Nauki o Życiu

Najwięcej pieniędzy w 2020 r. przyznano na badania z zakresu nauk o życiu. Łącznie było to 702 637 558 zł.

Wśród różnych rodzajów jednostek największą ilość środków pozyskują uczelnie wyższe.

Miejsce Politechniki Częstochowskiej

Miejsce Politechniki Częstochowskiej w rankingu uczelni technicznych pozyskujących środki z Narodowego Centrum Nauki.

Informacje dodatkowe

Narodowe Centrum Nauki – Statystyki

Jurand Bień

dr hab. inż., prof. Politechniki Częstochowskiej; zainteresowania: aspekty środowiskowe, gospodarowanie odpadami (praktyczne), danologia (hobbystycznie)

dr hab. inż., prof. Politechniki Częstochowskiej; zainteresowania: aspekty środowiskowe, gospodarowanie odpadami (praktyczne), danologia (hobbystycznie)

1 thought on “Finansowanie nauki ze środków NCN (edycja 2020)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.