Właśnie rozpoczęliśmy kolejny rok akademicki, czy będzie inny niż poprzedni? Miejmy taką nadzieję, że korytarze uczelni ponownie ożyją młodzieńczym gwarem i bezpośredni kontakt pomiędzy kadrą uczelni a studentami będzie możliwy.
Dziś, zresztą już po raz trzeci, zerkniemy jak wyglądało finansowanie nauki ze środków Narodowego Centrum Nauki w roku 2020. Czy nastąpiły jakieś zmiany, które z uczelni pozyskały największe środki, i czy były one znacząco różne od tych z roku 2019? Dane do analizy jak zwykle pobrano ze strony NCN (https://www2.ncn.gov.pl/statystyki/) korzystając z funkcji napisanej w programie R.
Najlepsza dziesiątka
Zacznijmy standardowo od przedstawienia najlepszej dziesiątki w pozyskiwaniu finansowania, czyli pierwszych dziesięć jednostek naukowych które uzyskały największe środki grantów NCN.
Jak widać pierwsza trójka niezmiernie od kilku lat bez zmian. Liderem w pozyskaniu środków jest Uniwersytet Jagielloński. Drugie miejsce zajął Uniwersytet Warszawski, a trzecie Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na dalszych miejscach zwraca uwagę wdrapywanie się Politechniki Wrocławskiej, która w 2020 zajęła czwarte miejsce. Wysoki skok, bowiem z miejsca dziesiątego na piąte uzyskała Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa.
Pierwsze cztery jednostki (Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. A. Mickiewicza, Politechnika Wrocławska) pozyskały w 2020 r. aż 69% z łącznej sumy wszystkich grantów NCN. W stosunku do roku poprzedniego wystąpił niewielki spadek w ujęciu procentowym.
W dalszym ciągu obserwuje się dużą dysproporcję w pozyskiwaniu środków z NCN. Dwie pierwsze jednostki, czyli Uniwersytet Warszawski i Jagielloński pozyskują łącznie blisko 25% wszystkich środków pozyskanych przez jednostki w 2020 roku. W 2020 r padł kolejny rekord w ilości pozyskanych środków, łącznie było to 1 656 793 910 PLN, która to kwota jest wyższa o 23,9% wyższa od łącznej kwoty grantów w 2019 r.
Granty w podziale na dziedziny nauk
NCN udziela grantów w jednej z trzech podstawowych dziedzin nauki, w ramach których uporządkowano panele dyscyplin. Dziedziny te to:
HS – Nauki Humanistyczne, Społeczne i o Sztuce
ST – Nauki Ścisłe i Techniczne
NZ – Nauki o Życiu
Najwięcej pieniędzy w 2020 r. przyznano na badania z zakresu nauk o życiu. Łącznie było to 702 637 558 zł.
Wśród różnych rodzajów jednostek największą ilość środków pozyskują uczelnie wyższe.
Miejsce Politechniki Częstochowskiej
Miejsce Politechniki Częstochowskiej w rankingu uczelni technicznych pozyskujących środki z Narodowego Centrum Nauki.