Close
Finansowanie nauki ze środków NCN (edycja 2022)

Finansowanie nauki ze środków NCN (edycja 2022)

Od kilku lat uważnie śledzę dane dotyczące pozyskiwania środków przeznaczonych na naukę ze środków Narodowego Centrum Nauki. Stad tez w ramach tego tematu na blogu można znaleźć kilka już wpisów. Są to:

Obecnie przyjrzymy się jak sytuacja wyglądała w kolejnych dwóch latach, czyli w okresie 2021-2022. Odnośnie sposobu pozyskiwania i przetwarzania danych ze strony NCN nic się nie zmieniło, stąd też jeżeli ktoś jest zainteresowany jak te dane pozyskuję to zapraszam do pierwszego wpisu. W obecnym wpisie przyjrzymy się rezultatom.

Najlepsza dziesiątka

Dziesięć instytucji, które w okresie ostatnich dziesięciu lat pozyskiwały największe kwotowo środki z NCN przedstawiono na poniższym wykresie. Pierwsza trójka instytucji, od kilku lat, to: Uniwersytet Jagielloński wraz z Collegium Medicum, Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet im Adama Mickiewicza z Poznania. Na czwartą pozycję wrócił Uniwersytet Wrocławski wyprzedzając Politechnikę Wrocławską. Najwięcej stracił Instytut Biologii Doświadczalnej spadając w ciągu tych dwóch lat z 5 do 10 pozycję. Tym samym Instytut Biologii Doświadczalnej zamyka pierwszą dziesiątkę instytucji za 2022 rok.

Pierwsze trzy jednostki (Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. A. Mickiewicza) pozyskały w 2022 r. 36% z łącznej sumy wszystkich grantów NCN przydzielonych jednostkom z pierwszej dziesiątki. W stosunku do roku poprzedniego wystąpił nieznaczny spadek w ujęciu procentowym.

Pierwsze trzy jednostki, czyli Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza pozyskały łącznie w 2022 roku ponad 16% wszystkich środków. W 2022 r padł kolejny rekord w ilości rozdzielonych środków, łącznie wszystkich środków rozdysponowano 1 704 751 491 złotych.

Granty w podziale na dziedziny nauk

NCN udziela grantów w jednej z trzech podstawowych dziedzin nauki , w ramach których uporządkowano panele dyscyplin (https://www.ncn.gov.pl/finansowanie-nauki/panele-ncn). Dziedziny te to:

  • HS – Nauki Humanistyczne, Społeczne i o Sztuce
  • ST – Nauki Ścisłe i Techniczne
  • NZ – Nauki o Życiu

Najwięcej pieniędzy w 2022 r. przyznano na badania z zakresu nauk o życiu. Łącznie było to 714 897 948 zł. Niewiele mniej bo 678 944 986 zł trafiło do instytucji w ramach dziedziny: nauki ścisłe i techniczne.

Niezmienia się struktura pozyskiwania środków z NCN przez rodzaje jednostek badawczych. W dalszym ciągu największą ilość środków pozyskują uczelnie wyższe.

Kwoty przypadajace na województwo i na mieszkańca danego województwa

Ciekawie prezentują się rozdysponowane kwoty przypadające na województwo. Dla porównania przedstawiłem cztery ostatnie lata. Największa ilość środków z NCN przypada bezsprzecznie na województwo mazowieckie oraz małopolskie. Jednostki z województwa śląskiego pozyskują jedynie około 4% z dostępnej puli środków.

Miejsce Politechniki Częstochowskiej

Na przestrzeni lat 2011-2022 Politechnika Częstochowska pozyskała 24,3 mln zł, co lokuje ją na 11 pozycji wśród uczelni technicznych.

W 2022 r Politechnika Częstochowska nie pozyskała żadnych środków z NCN.

Jurand Bień

dr hab. inż., prof. Politechniki Częstochowskiej; zainteresowania: aspekty środowiskowe, gospodarowanie odpadami (praktyczne), danologia (hobbystycznie)

dr hab. inż., prof. Politechniki Częstochowskiej; zainteresowania: aspekty środowiskowe, gospodarowanie odpadami (praktyczne), danologia (hobbystycznie)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.