Close
Kary za przestępstwo przeciwko środowisku – czekają nas zmiany

Kary za przestępstwo przeciwko środowisku – czekają nas zmiany

W ostatnich dniach na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowano projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej.

Zmiany dotyczą szeregu aktów prawnych, w tym kodeksu karnego, kodeksu wykroczeń, ustawy o inspekcji ochrony środowiska, ustawy o ochronie przyrody, a także ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi. Jakie są to zmiany, które zaproponowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Główny Inspektorat Ochrony Środowiska? Jest ich dość sporo i to wcale nie małych. Także najlepiej zapoznać się z nimi bezpośrednio czytając projekt ustawy, a jak ktoś chciałby jego skrót to polecam zajrzeć na portal teraz-srodowisko.pl.

Policyjne statystyki

Mnie ciekawi czy tak znaczące zmiany w proponowanej ustawie mają związek ze statystyką przestępstw przeciwko środowisku. Ponownie przyjrzałem się statystykom policji w tym zakresie. Przy okazji warto wspomnieć, że prowadzone są od roku 1999, stąd niedawno obchodziliśmy rocznicę dwudziestolecia ich prowadzenia.

Od 1999 roku do 31 grudnia 2020 r policja łącznie wszczęła 9289 postępowań jako przestępstwo przeciwko środowisku. Stwierdzono 3514 przestępstw, z czego w 2377 przypadkach doszło do wykrycia sprawców. Skuteczność policji w ściganiu sprawców przestępstw przeciwko środowisku wynosi zatem 67,64%.

Przestępstwa przeciwko środowisku
Przestępstwa przeciw środowisku na przestrzeni lat 1999-2020

Jak widać z powyższego wykresu najwięcej postępowań wszczynano z art. 183, czyli za nieodpowiednie postępowanie z odpadami. Łącznie w przedstawionym okresie było to 4068, z czego w 1623 przypadkach stwierdzono przestępstwo, a wykryto sprawców w 1184 przypadkach. Generalnie zdecydowana większość zgłaszanych przestępstw przeciwko środowisku dotyczy czynności z art. 181, 182 oraz 183.

Niestety rok 2020 to kolejny rekord wszczętych spraw i stwierdzonych przestępstw. W 2019 roku liczba wszczętych spraw wyniosła 643 (stwierdzonych 237). W 2020 spraw o przestępstwo przeciwko środowisku było już 739, z czego w 439 przypadkach stwierdzono przestępstwo. Jest to najwyższy dotychczas wskaźnik (59,4%) co oczywiście martwi. Ze stwierdzonych 439 przypadków dokonania przestępstwa w 313 doszło do wykrycia sprawców. Średnia skuteczność wykrywania przestępców wynosi ponad 70%.  Dla przestępstw z poszczególnych artykułów skuteczność policji przedstawia się następująco. Cieszy, że z roku na rok rośnie skuteczność wykrywania przestępstw z art. 183

Skuteczność policji w wykrywaniu przestępstw
Skuteczność policji w wykrywaniu przestępstw z artykułów KK181-188

Od wielu lat najwięcej przestępstw popełnianych jest z art. 183. I tu z przykrością należy stwierdzić, że w kolejny rok przynosi kolejny rekord pod względem wszczynanych spraw, na szczęście rośnie także ilość stwierdzanych przestępstw. Liczba postępowań wszczętych w 2019 roku wyniosła 454 i bezwzględnie była to najwyższa dotychczasowa wartość. Stwierdzono 352 przestępstw, i wykryto 287 sprawców.

Przestępstwa z art. 183 KK
Przestępstwa z art. 183 KK

Stąd po przyjrzeniu się danym, a w szczególności ostatniemu wykresowi nie mam wątpliwości, że proponowane zmiany w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej kary muszą zaostrzyć.

Odnośniki:

  1. Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej
  2. Kary na przestępstwa przeciwko środowisku – projekt ustawy RCL
  3. Policyjne dwudziestolecie przestępstw popełnianych przeciw środowisku
  4. Obrazek – źródło: Sozosfera.pl

Jurand Bień

dr hab. inż., prof. Politechniki Częstochowskiej; zainteresowania: aspekty środowiskowe, gospodarowanie odpadami (praktyczne), danologia (hobbystycznie)

dr hab. inż., prof. Politechniki Częstochowskiej; zainteresowania: aspekty środowiskowe, gospodarowanie odpadami (praktyczne), danologia (hobbystycznie)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.