W 2019 roku (link do wpisu) po raz pierwszy sięgnąłem po raport dotyczący tzw. „stanu pokoju” w poszczególnych państwach świata, który od 2008 roku przygotowywany jest przez australijski instytut – Institute for Economics and Peace [1]. Wprowadzony przez ten instytut wskaźnik GPI (ang. Global Peace Index) mierzy stan pokoju według trzech kryteriów: poziomu bezpieczeństwa i ochrony społeczeństwa, zasięgu konfliktu krajowego lub międzynarodowego, oraz stopnia militaryzacji. Najnowszy raport został opracowany w 2021 roku (link do raportu) [2], i będzie ostatnim tak spokojnym raportem w Europie.
Wojna rosyjsko-ukraińska
24 lutego 2022 r przyniósł haniebną napaść imperialnej Rosji na Ukrainę doprowadzając do zbrojnego konfliktu, nie widzianego w Europie od osiemdziesięciu lat. Giną niewinni ludzie, miasta obracają się w pył. Sytuacja w Europie się zmieniła, wojna przyniesie konsekwencje odczuwalne na przestrzeni kolejnych dziesiątek lat. Europa nie będzie już taka, jaką ją dotychczas znaliśmy.
Ranking „oaz spokoju”
Metodologię pobierania i przetwarzania danych do budowy wieloletniego rankingu „stanu pokoju” w poszczególnych państwach świata przedstawiłem w poprzednim wpisie, także zainteresowanych odsyłam do niego.
W tym miejscu przedstawmy sytuację wynikającą z rankingu za lata 2012-2021. Pierwsza trójka najbezpieczniejszych państw to: Islandia, Nowa Zelandia i Dania. Islandia w rankingu nieprzerwanie od początku opracowywania indeksu GPI znajduje się na pierwszym miejscu. Generalnie, jeżeli przyjrzymy się pierwszej dziesiątce państw to osiem z nich należało do Europy. Z poza Europy wymieniona została jedynie Nowa Zelandia oraz Kanada.
Gdzie w rankingu GPI znajduje się Polska?
Od 2017 roku pozycja Polski po uprzednim pogorszeniu sytuacji poprawiała się. W 2021 roku Polska klasyfikowana była na 24 miejscu najbezpieczniejszego miejsca na świecie, wśród takich krajów jak Rumunia czy Malezja.
Klasyfikacja Europejska
Pełna lista rankingu GPI wśród krajów europejskich przedstawia się następująco. I nie przypadkiem jest to, ze Rosja zajmowała w nim ostatnią pozycję. Niestety mimo wielu zdarzeń mających miejsce w niedalekiej historii (2008, 2014) Europa dała się oszukać Rosji na własne życzenie.
Slava Ukraini!
[1] https://www.economicsandpeace.org/research/
[2] https://www.economicsandpeace.org/wp-content/uploads/2021/06/GPI-2021-web.pdf