Close
Stan pokoju – ostatni taki raport w Europie

Stan pokoju – ostatni taki raport w Europie

W 2019 roku (link do wpisu) po raz pierwszy sięgnąłem po raport dotyczący tzw. „stanu pokoju” w poszczególnych państwach świata, który od 2008 roku przygotowywany jest przez australijski instytut – Institute for Economics and Peace [1]. Wprowadzony przez ten instytut wskaźnik GPI (ang. Global Peace Index) mierzy stan pokoju według trzech kryteriów: poziomu bezpieczeństwa i ochrony społeczeństwa, zasięgu konfliktu krajowego lub międzynarodowego, oraz stopnia militaryzacji. Najnowszy raport został opracowany w 2021 roku (link do raportu) [2], i będzie ostatnim tak spokojnym raportem w Europie.

Wojna rosyjsko-ukraińska

24 lutego 2022 r przyniósł haniebną napaść imperialnej Rosji na Ukrainę doprowadzając do zbrojnego konfliktu, nie widzianego w Europie od osiemdziesięciu lat. Giną niewinni ludzie, miasta obracają się w pył. Sytuacja w Europie się zmieniła, wojna przyniesie konsekwencje odczuwalne na przestrzeni kolejnych dziesiątek lat. Europa nie będzie już taka, jaką ją dotychczas znaliśmy.

Ranking „oaz spokoju”

Metodologię pobierania i przetwarzania danych do budowy wieloletniego rankingu „stanu pokoju” w poszczególnych państwach świata przedstawiłem w poprzednim wpisie, także zainteresowanych odsyłam do niego.

W tym miejscu przedstawmy sytuację wynikającą z rankingu za lata 2012-2021. Pierwsza trójka najbezpieczniejszych państw to: Islandia, Nowa Zelandia i Dania. Islandia w rankingu nieprzerwanie od początku opracowywania indeksu GPI znajduje się na pierwszym miejscu. Generalnie, jeżeli przyjrzymy się pierwszej dziesiątce państw to osiem z nich należało do Europy. Z poza Europy wymieniona została jedynie Nowa Zelandia oraz Kanada.

Stan pokoju - ostatni taki raport w Europie - ranking bezpiecznych państw
Ranking najspokojniejszych państw świata

Gdzie w rankingu GPI znajduje się Polska?

Od 2017 roku pozycja Polski po uprzednim pogorszeniu sytuacji poprawiała się. W 2021 roku Polska klasyfikowana była na 24 miejscu najbezpieczniejszego miejsca na świecie, wśród takich krajów jak Rumunia czy Malezja.

Miejsce Polski w rankingu Global Peace Index
Miejsce Polski w rankingu GPI

Klasyfikacja Europejska

Pełna lista rankingu GPI wśród krajów europejskich przedstawia się następująco. I nie przypadkiem jest to, ze Rosja zajmowała w nim ostatnią pozycję. Niestety mimo wielu zdarzeń mających miejsce w niedalekiej historii (2008, 2014) Europa dała się oszukać Rosji na własne życzenie.

Ranking Global Peace Index dla krajów europejskich
Ranking Global Peace Index dla krajów europejskich

Slava Ukraini!

https://www.youtube.com/watch?v=ewpPEKy-6k0

[1] https://www.economicsandpeace.org/research/

[2] https://www.economicsandpeace.org/wp-content/uploads/2021/06/GPI-2021-web.pdf

Jurand Bień

dr hab. inż., prof. Politechniki Częstochowskiej; zainteresowania: aspekty środowiskowe, gospodarowanie odpadami (praktyczne), danologia (hobbystycznie)

dr hab. inż., prof. Politechniki Częstochowskiej; zainteresowania: aspekty środowiskowe, gospodarowanie odpadami (praktyczne), danologia (hobbystycznie)

1 thought on “Stan pokoju – ostatni taki raport w Europie

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.