Close
Trend się nie zmienia. Statystyczny Polak wytwarza coraz więcej odpadów komunalnych.

Trend się nie zmienia. Statystyczny Polak wytwarza coraz więcej odpadów komunalnych.

Dane za rok 2019 tylko potwierdzają, że ilość odpadów komunalnych wytwarzanych przez Polaków rośnie z roku na rok. O ile w 2018 roku było to 325 kg, to w roku 2019 ilość ta wzrosła do 332 kg.

Po raz pierwszy w historii została przekroczona liczba 400 kg wytwarzanych odpadów komunalnych na statystycznego mieszkańca województwa. Ilość 404,5 kg odnotowano w województwie dolnośląskim.

Z kolei najmniej odpadów komunalnych w przeliczeniu na mieszkańca województwa wytwarzanych jest w województwie świętokrzyskim. Generalnie we wschodniej części Polski ilość odpadów komunalnych na mieszkańca jest co najmniej 1,5 raza mniejsza niż w części zachodniej. Tendencja ta utrzymuje się od lat.

Łącznie w 2019 roku zostało zebranych 12 mln 753 tys. Mg odpadów komunalnych, co stanowi wzrost o 2,1% w stosunku do ubiegłego roku.

Z tego blisko 4 mln Mg odpadów zostało zebranych selektywnie. Stanowi to 31,19% ogólnie zebranych. Pozostała, dominująca część to wciąż odpady zmieszane.
W 2019 r. ich ilość wyniosła ponad 8,75 mln Mg.

Frakcję PMTS (papier, metale, tworzywa sztuczne, szkło) zebrano w ilości 1,33 mln Mg, co stanowi tonażowo o 19,7% więcej niż w roku poprzednim, w którym to zebrano 1,11 mln Mg. Dla przypomnienia za rok 2019 poziomy recyklingu i przygotowania do ponownego użycia frakcji PMTS jaki każda z gmin powinna osiągnąć wynosi 40%. Niestety wydaje się, ze poziom ten uzyska niewiele gmin. Obliczony średni poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia frakcji PMTS przy przyjęciu zawartości tych frakcji w składzie morfologicznym na poziomie 35% dla roku 2019 wyniósł nieznacznie powyżej 30%. A więc do wyznaczonego poziomu brakuje, i to sporo.

dr hab. inż., prof. PCz (Politechniki Częstochowskiej); zainteresowania: gospodarowanie odpadami (praktyczne), danologia, analiza danych (hobbystycznie)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.